Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Prof. Dr. Hilmi DEMİR

 

1969 Tokat Reşadiye de doğdu İlk ve orta öğrenimini Reşadiye de tamamladı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 1994 yılında G.Ü. Çorum İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Kelam Bilimdalında araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kuranda Akıl-Vahiy İlişkisi konulu tezle 1996 da, Doktora öğrenimini ise aynı enstitüde Delil ve İstidlalin Mantıki Yapısı konulu tezle 2001 yılında tamamladı. 2002 tarihinde Gazi Üniversitesi Çorum İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak atandı. 2002-2003 Eğitim Öğretim Yılında Kırgızistan’da Osh State University’de misafir öğretim üyeliği ve Felsefe Din Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2003-2004 tarihinde Gazi Üniversitesi Çorum İlahiyat Fakültesinde Dekan Yardımcılığı yaptı. 2004 tarihinden itibaren Çorum Türk Ocakları Derneği Başkanlığı yapmaktadır. 2014 yılında Profesör oldu. Ulusal Dergilerde yayımlanmış makaleleri ve Uluslarası sempozyumlarda sunulmuş bildirileri bulunmaktadır.

3 İçindekiler catalog.viewmode.grid 4 İçindekiler catalog.viewmode.grid catalog.viewmode.list

GÜLEN ÖRGÜTÜ EZOTERİK BİR KÜLT CEMAATİN RADİKALLEŞMESİ

Prof. Dr. Hilmi Demir ANADOLU AY YAYINLARI Gerçek yüzü ortaya çıkana kadar toplumda “dini bir yapı” olarak görülen Fethullah Gülen örgütü ilk yıllarından itibaren nasıl taraftar topladı, insanları nasıl, hangi söylemlerle etkiledi, hangi zayıf noktalarından istifade etti? Hangi söylemlerinde ne tür mesajlar gizliydi? Gülen’in eserleri nasıl aslında gerçek niyetlerinin ipuçlarını veriyordu? Bu mesajlar, bu ipuçları nasıl fark edilemedi veya ciddiye alınmadı? Ve belki de en önemli soru, dini bir yapıya katıldığını düşünen pek çok insan nasıl radikalleşti, nasıl şiddete varan aşırılığın ağına düştü?
12,62 ₺ 17,00 ₺

EHL-İ SÜNNETİN REİSLERİNDEN İMAM-I MATÜRİDİ

Prof. Dr. Hilmi Demir , Doç. Dr. Muzaffer Tan ANADOLU AY YAYINLARI Hanefi geleneğin kelami boyutunu yorumlamamda Orta Asya’daki büyük temsilcilerden biri olan İmam-ı Maturidi eserlerinde Ebu Hanife’nin görüşlerini keliam sistemine dönüştürmüştür. Bu dönüşümde, içinde yaşadığı siyasi ortamın önemli etkisi vardır. İmam-ı Maturidi eserlerinde Mu’tezile ve Şia’nın batıniliği karşısında akıl-nakil çelişkisine son vererek aralarında sağlam bir bağ kurmuş, vahyi ve aklı dinin kaynağı kabul etmiştir. Farklı coğrafyalarda ortaya çıkan düşünce ekollerinin Kur’an’ı yorumlamak suretiyle elde ettikleri bilgileri o coğrafyanın iklimine uygun bir yapıda insanlara sunduklarını görürüz. “Kur’an’ın dünyanın en ücra köşesindeki insana ve tüm zamanlara hitap etmesini mümkün kılacak bir söylemin” geliştirilmesinde bu farklı kültür ve coğrafya tecrübesi büyük rol oynamıştır.
10,40 ₺ 18,00 ₺
.